Dňa 6.5.2024 sa žiaci vybrali na odbornú exkurziu do kúpeľného mesta Piešťany.
Pod vedením Ing. Pavlíkovej si prezreli mesto a dozvedeli sa o histórii a súčasnosti mesta :
Písomná zmienka o meste Piešťany je z roku 1113. Piešťany mali niekoľko názvov /Posteny, Pescan, Piesthan .../. Názov sa ustálil až v roku 1920. Počas I. svetovej vojny malo mesto 7379 obyvateľov. O významný rozvoji sa zaslúžila rodina Winterovcov – vlastníci kúpeľov. Okolo roku 1930 mali Piešťany už 12 000 obyvateľov. V dnešnej dobe je to asi 29 000 obyvateľov. Počas II. svetovej vojny tu bol vojenský pluk-letecký pluk na čele s generálom M.R. Štefánikom. Po skončení vojny mesto dostalo štatút „Kúpeľné mesto. „ Piešťany sú známe elektrotechnickým priemyslom a výrobou zdravotníckej techniky. Dnes sú Piešťany vyhľadávané ako kúpele pre domácu ale aj zahraničnú klientelu.
Pamiatky a zaujímavosti Piešťan :
- Napoleonské kúpele
- Kursalon – kúpeľná dvorana
- Hotel Slovan, ktorý chátra od roku 1986, je aj uzatvorený
- Thermia Palace liečebný 5* dom
- Hotel Eden
- Hotel Magnólia
- Kolonádny most - Emil Beluš 1931-1933
- Socha barlolamača
- Kúpeľný ostrov s viacerými liečebnými domami
- Sĺňava- priehrada – vzácny vtáci
- Lodenica – festival country
- Letisko obnovené
- Známe osobnosti ako J. Alexy, M. Benka, A. Bazovský, I. Krasko, I. Stodola
Prechádzka po Piešťanoch a spoznávanie zaujímavostí bol pre študentov zážitkom.
Na Winterovej ulici sme sa občerstvili a aj trocha pooddychovali. Počasie bolo tento deň veľmi príjemné, takže cestu do mesta zo stanice a späť sme absolvovali peši.
Dňa 30.4.2024 sa žiaci III. C zúčastnili malej exkurzie v prevádzke Kaviareň „ Radnička“ .
Kaviareň Radnička je chránená dielňa bola otvorená v roku 2001. Kaviareň poskytuje služby obyvateľom a návštevníkom mesta. Ponúka príjemné posedenie, recepcie a občerstvenia pri rôznych príležitostiach. V kaviarničke pracujú osoby so zdravotným znevýhodnením, práca im pomáha zaradiť sa do bežného života. Ich pracovná činnosť spočíva v obsluhe zákazníkov, príprave nápojov, predaj výrobkov chránených dielní z celého Slovenska a rôznymi prácami, ktoré sú potrebné pri prevádzke kaviarne.
Študentom Hotelovej akadémie som chcela ukázať, že aj ľudia s mentálnym postihnutím majú v našej spoločnosti uplatnenie a treba im dať pracovnú príležitosť rozvíjať sa, učiť sa, aby vydržali a urobili krok na ceste k zmenám o svojom ďalšom živote.
Podporili sme ich tým, že nás obslúžili a pripravili nám nápoje z ich ponuky.
Valéria Pavlíková Mgr.