• História školy

• Naša škola píše knihu svojho života už od roku 1954. Úctyhodný vek jej už dovoľuje hodnotiť a bilancovať. Za svoju existenciu prešla mnohými zmenami, ale nikdy nestratila svojho dobrého ducha, ktorý blúdi  chodbami a pomáha udržiavať a rozvíjať jej dobré meno, ktoré je zárukou kvalitnej prípravy kuchárov, čašníkov, ale predovšetkým manažérov hotelových služieb.

Názov školy v čase jej vzniku bol Učňovská škola. Vyučovalo sa v priestoroch budovy Železná studienka až do roku 1962. Bývalí absolventi, ale aj profesori často spomínali na časy, kedy sa člnkovali po neďalekom rybníku.  Od roku 1973 škola vystupovala pod novým názvom Odborné učilište pri podnikovom riaditeľstve Reštaurácií 1. Od roku 1962 až do 1.3. 1979 bola škola umiestnená v internáte Zdravotnej školy na Podjavorinskej ulici. Od 1.3. 1979  do 31.8. 1980 OU využívalo zadný trakt bývalej ZDŠ na Mikovíniho ulici č.1. a od 1.9. 1980 patrila SOU celá budova. Od 1.9.1979 bola škola premenovaná na Stredné odborné učilište spoločného stravovania. Od 1.9.1991 popri SOU bola zriadená Hotelová škola, ktorá zmenila v roku 1992 názov na Hotelovú akadémiu a v školskom roku 1996/1997 na Združenú hotelovú akadémiu. Od roku 2009 sa škola vracia k názvu z roku 1992 Hotelová akadémia.

Históriu našej školy tvorili  a stále tvoria stovky pedagógov, desaťtisíce študentov... Prvým riaditeľom od založenia školy až do roku 1989 bol Ing. Michal Záhorský. Na krátke obdobie ho vystriedal vo funkcii Ing. Ivan Ševčík. Od roku 1990 až do roku 2007 pôsobil vo funkcii riaditeľa Ing. Ján Moťovský. Súčasnou riaditeľkou je Ing. Katarína Biela.

Bohatá história a tradícia dáva škole pevné základy, ale zároveň aj zaväzuje, aby si škola zachovala svoju kvalitu a stala sa školou moderného európskeho typu, ktorá pripravuje kvalitných odborníkov gastronomických služieb a hotelových služieb, ktorí sa uplatnia nielen na domácom, ale aj zahraničnom trhu. Ale ambíciou školy je aj  vychovávať osobnostne hodnotných empatických ľudí, ktorí preberú zodpovednosť za svoje správanie a svoju budúcnosť.

Rozhovor s prvým riaditeľom školy